(انتشارات اول و آخر ( چاپ و فروش کتاب معماری

خیابان اشرفی اصفهانی - خیابان مخبری - خیابان عدل جنوبی - خیابان شهید کاظمی - پلاک 22-تلفن 44457637-44409659-09121333634

زمان اعلام نتیجه پنجمین دوره جایزه معماری میرمیران

برگزیدگان پنجمین جایزه معماری میرمیران با موضوع «طبیعت سبز و رابطه آن با معماری» روز یک‌شنبه چهارم اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان ایران معرفی می‌شوند.

  

     

در حالی که داوری پنجمین دوره‌ی جایره‌ی معماری میرمیران با حضور بیش از دویست شرکت‌کننده چندی پیش به پایان رسید، مراسم اهدای جوایز شرکت‌کنندگان روز چهارم اردیبهشت ماه (مقارن با هفته معماری) از ساعت 17 و 30 دقیقه تا 20 در تالار بتهوون خانه هنرمندان ایران برپا خواهد شد. در این دوره از جایزه میرمیران چهار برگزیده در کنار تقدیر از 10 طرح به عنوان «طرح‌های منتخب» از سوی هیات داوران معرفی می‌شوند.

بر اساس این خبر، پنجمین مسابقه طراحی مفهومی بنیاد معماری میرمیران در تداوم تأثیر عناصر بنیادین طبیعت در شکل گیری فضای معماری و پیرو برگزاری مسابقات قبلی آن با موضوعاتی همچون « پیوند ناگسستنی نور و معماری » و « رابطه آب و معماری»، این بار به موضوع «طبیعت سبز و رابطه آن با معماری» اختصاص دارد.

در فراخوان پنجمین دوره از جایزه معماری میرمیران درباره دلایل انتخاب این موضوع آمده است:«ارتباط ایرانیان با گیاهان ( گل و درخت ) ،رابطه‌ای دیرینه و عارفانه است و باغ ایرانی مظهری از تبلور این ارتباط محسوب می‌شود. خانه‌های ایرانیان در گذشته برگرد فضای سبز شکل گرفته و مردم این سرزمین در تطابق و تعامل محیط مصنوع و طبیعت،جلوه‌هائی زیبا و سرشار از معنی خلق کرده و معرفتشان به تقدس و حرمت طبیعت را به نمایش گذاشته‌اند».

در بخش دیگری از این فراخوان با تاکید بر اهمیت طبیعت در معماری جهان آمده است: «امروزه با مواجه شدن با مسائل زیست محیطی و توسعه پایدار، ناگزیر به پیوند مجدد فضای ساخته شده و فضای سبز در هر مقیاس هستیم. در طول قرون در همه کشورها رفته رفته ارتباط انسان با طبیعت سبز گسسته و کمرنگ شده است ،بطوریکه می‌توان گفت آثار معماری ساخته شده از اوایل قرن بیستم میلادی تاکنون غالباً بدون توجه به محیط طبیعی شکل گرفته و این موضوع از عوامل فاجعه آمیز ناپایداری در شهرهای امروز ماست». 

     

+   پویا ریاضی خواه ; ٤:٠٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٠

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir