(انتشارات اول و آخر ( چاپ و فروش کتاب معماری

خیابان اشرفی اصفهانی - خیابان مخبری - خیابان عدل جنوبی - خیابان شهید کاظمی - پلاک 22-تلفن 44457637-44409659-09121333634

نگاهی دقیق به Void در گوگنهایم


  close

به نام خدا

گوگنهایم فرنک لوید رایت با رامپ های پیچ در پیچ به ظاهر نا تمامش و گالری های تقریبا خیلی کوچک از مدتها قبل موزه ای بوده است  که هنرمندان و بازدیدکنندگان  دوست دارند از آن بیزار باشند! بسیاری از بنگاه های املاک محل به وسیله یک Rotunda مرکزی یا به عبارت دیگر فضای مرده هدر شده اند.

بنابراین زمانی که نانسی اسپکتر، قائم مقام رئیس موزه  و دیوید ون در لیر معاون بخش هنر و طراحی  بیش از 200 گروه خلاق را از داگ ایتکن هنرمند تا ظاها حدید آرشیتکت برای پیشنهاد دادن راه های پرکردن این حفره بزرگ دونات دعوت کردند تقریبا همه آنها شانس خود را امتحان کردند. " اتصال پیدا کردن به لبه های حلقه دوم از طریق یک غشاء شفاف و قابل ارتجاع که قادر باشد به اصلی ترین سرآغاز منهتن احترام بگذارد و آن را بزرگنمایی کند." این توضیحی است که گروه معماری هلندی MVRDV  در مورد طرحش می دهد. ترجمه: Bungee Jumping!

این پروپوزال و بسیاری دیگر در تاریخ 12 فوریه تا 28 آوریل تحت عنوان " نگاهی دقیق تر به Void  : دخل و تصرف در موزه گوگنهایم" به نمایش در خواهد آمد وتقریبا تمام آثار در یک مزایده در 4 مارس فروخته خواهد شد. طراح معماری گرگ لین که طرح هایش در مورد اسباب بازی های پلاستیکی روتو مولدد کودکان با تبدیلشان به مبلمان  تجربه ای موفقیت آمیز بوده است  روتوندا  Rotunda را به عنوان خانه ای جدید برای ربات غول پیکر سیال پلاستیکی تجسم کرده است. مجسمه دینامیک او از اشیاء صنعتی مانند منبع آب ساخته شده است. به گفته لین الهام بخش این طرح او نمایش های رباتیک سیرک آفتاب Cirque de Soleil ، مجسمه آزادی و پروپوزال افسانه ای براس مجسمه متحرک لنین با بازوها و پاهای متحرک بوده است به این منظور که بلندتر از یک آسمان خراش باشد.

گروه معماری اولسن کوندیگ تنها به طراحی روتوندا Rotunda بسنده نکرده بلکه تمام موزه را با الهام از آینده ای نوید بخش در 50 سال آینده طراحی کرده است. با توجه به این طرح در سال 2060 پارک مرکزی توسط پرورش دهندگان محلی که آهر هفته ها بازار بزرگی غیر مسقفی در رامپ های گوگنهایم  برپا خواهند کرد زیر کشت می رود. در این طرح روتوندا بوسیله سازه ای درخت مانند که در حقیقت یک آسیاب بادیست احاطه شده است. تیغه های بزرگ فولادی آن در هر طبقه به Composter  متصل شده و فضای بزرگ وید را با شور زندگی  باها و بارها پر می کند.

منبع: نیویورک تایمز

نکته١: در همین رابطه بخوانید:http://ashahcheraghi.persianblog.ir/post/258/

 


+   پویا ریاضی خواه ; ٦:٥٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٤ اسفند ۱۳۸۸

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir