(انتشارات اول و آخر ( چاپ و فروش کتاب معماری

خیابان اشرفی اصفهانی - خیابان مخبری - خیابان عدل جنوبی - خیابان شهید کاظمی - پلاک 22-تلفن 44457637-44409659-09121333634

نگاهی به کتاب «معماری ایران»

کتاب «معماری ایران» اثر «آرتور پوپ» با ترجمه «غلامحسین صدری‌افشار» در آستانه بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به چاپ هفتم رسید و در انتشارات اول و آخر موجود است.


مدیر تولید انتشارات اختران با بیان این خبر گفت:‌ «این کتاب مقدمه‌ای برای آشنایی با برخی جنبه‌های معماری ایران است که نمی‌توانیم آن را تاریخ معماری ایران بدانیم زیرا تاریخ معماری ایران هنوز راه درازی دارد تا نوشته شود.»

«سعید اعرابی اردهالی» افزود: «اصل این کتاب در سال 1965 میلادی به رشته تحریر درآمده است. معماری در ایران بیش از 6000 سال تاریخ پیوسته دارد و دست‌کم از 5000 سال پیش از میلاد تا به امروز، با نمونه‌های اختصاصی که در ناحیه پهناوری از سوریه تا شمال هند، مرزهای چین، قفقاز تا زنگبار پراکنده است.»

وی افزود:‌ «بناهای ایرانی متنوع است. کلبه‌های دهقانی، قهوه‌خانه‌ها، کوشک‌ها، زیباترین و شاهانه‌ترین ساختمان‌هایی که جهان به خود دیده است، برخی پل‌های عظیم و باشکوه معماری ایران در طول تاریخ از جمله بناهای کهن ایرانی را شامل می‌شود.»

«اعرابی» یادآور شد:‌ «معماری آثار تاریخی ایرانی در گام نخست دارای مفهوم و هدف دینی، خصلت جادویی و دعایی است. همچنین طرح راهنما و شکل دهنده نمادگرایی کیهانی در معماری ایرانی به روشنی نمایان است که انسان به وسیله آن با نیروهای آسمانی پیوند می‌یابد.»

وی به اهداف اصلی کتاب «معماری ایران» اشاره کرد و گفت:‌ «استادان دانشکده‌های معماری باید بررسی آثار معماری ایران را هر چه بیشتر در برنامه تحقیقات فارغ‌التحصیلی دانشجویان قرار دهند و از آنان بخواهند تا این بناها را از جنبه‌های هنری، فنی، صنعتی و کارکردی بررسی کنند.»

مدیر تولید انتشارات اختران به کارآیی کتاب‌های معماری اشاره کرد و گفت:‌ «چنین پژوهش‌هایی نه تنها شناخت ما را از آثار نیاکانمان بیشتر می‌کند بلکه ممکن است به پیدایش معماری بومی تازه‌ایی مطابق با نیازهای کنونی بینجامد.»

این کتاب در 10 بخش تنظیم شده است. «از نخستین تمدن‌ها تا سقوط هخامنشیان»، «سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان: بازنمایی شکل‌های ایرانی»، «آغاز عصر اسلامی: هدف‌های نو»، «سلجوقیان: ساختمان، مظهر زیبایی، مفهوم و کارکرد تزئینات ایرانی»، «مغول: ویرانی و عظمت»، «تیموریان: پالایش و فراوانی»، «اوج صفویه» و «گزیده‌ای از شکل‌ها و مسایل ساختمانی» از جمله بخش‌های مختلف این کتاب است.

فهرست عکس‌های رنگی از جمله تخت‌جمشید بخشی از سرستون به شکل سر گاو نر در آپادانا، مسجد جامع یزد، مسجد جامع اصفهان، مسجد گوهرشاد مشهد، مقبره ماهان، کاخ عالی‌قاپو، گزیده تاریخ، نقشه ایران، یادداشت‌ها، گزیده کتاب‌شناسی، منابع تصویرها و فهرست رهنما پایان بخش این کتاب به‌شمار می‌آید.

مولف این کتاب«آرتور پوپ» Artrhur Upham Pope)) مدت پنجاه سال با هنر ایران سرو کار داشت، بسیاری از شاهکارهای آن را در داخل ایران بررسی کرده و آثار کارشناسان و صاحب‌نظران را در آن باب خوانده بود. او سال‌ها از عمر خود را در ایران سپری کرد و کتاب 16 جلدی بررسی هنر ایرانA Survey of Persian) Art) جامع‌ترین مرجع و ماخذ موجود درباره هنر ایران است. پوپ 12 شهریورماه  1348درگذشت و بنابر وصیتش در اصفهان به خاک سپرده شد.

 

+   پویا ریاضی خواه ; ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٩

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir