(انتشارات اول و آخر ( چاپ و فروش کتاب معماری

خیابان اشرفی اصفهانی - خیابان مخبری - خیابان عدل جنوبی - خیابان شهید کاظمی - پلاک 22-تلفن 44457637-44409659-09121333634

نگاهی به کتاب مدیریت ترسیم فضا

کتاب « مدیریت ترسیم فضا » اثر «مهدی دریانی»، مدرس گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر ری، توسط انتشارات اول به چاپ رسید.


دکتر احمد خوشنویس در پیش مقدمه این کتاب ضمن قدردانی از مولف کتاب گفت:‌ «کتابچه ای که در اختیار دارید حاوی نکات گوناگون از ترسیمات دنیای واقعی بر روی صفحه ی دو بعدی است. دنیایی که واقعیات آن سه بعدی به نظر می رسد. ».


دکتر احمد خوشنویس میگوید: «حرکت دید ناظر و حرکت جوهری محیط هیچ وقت یکسان نیست. بعد حرکتی بودن چشم ناظر در راستای درک محیط و توجه به امیال و عواطف وی از نکات بسیار مهم  ادراک محیط، بویژه در معماری است. با این حال اولین قدم اگر ثبت آن چیزی باشد که در دنیای بیرون وجود دارد، نیاز به دانش پرسپکتیو قطعی به نظر می رسد و همینطور برای معرفی فضایی که در دنیای خیال خلق شده است، ضروری می باشد.
وی ضمن بررسی دانش پرسپکتیو  افزود: «در بررسی که از این مجموعه داشته ام، آن را برای نوآوران و علاقه مندان این بخش مفید دیدم. امیدوارم همگی کسانی که به شکلی در فرآیند آموزش و سنجش دانش پرسپکتیو قرار می گیرند از این کتاب بهره کافی را ببرند.»

همچنین مهدی دریانی مولف و کارشناس ارشد معماری، ضمن انتقاد ار شیوه آموزش دانش پرسپکتیو گفت: « سال های سال است که در دانشکده های معماری ، روش تدریس درس پرسپکتیو به شیوه ای فنی است، بطوریکه دانشجویان بعد از آشنایی با اصول کلی ترسیمات جهت ترسیم فضا از مدارکی نظیر پلان ، صفحۀ تصویر ، خطوط راهنما و ناظر استفاده می نمایند و اگر پلان را روبه روی خود ، روی کاغذ نداشته باشند ، نمی توانند فضا را ترسیم نمایند . این روش با پیچده تر شدن پلان ، وقت بسیار زیادی را گرفته و ترسیمات را با مشکل مواجه می کند.دانشجویان تنها جهت پروژه  درسی از این روش بهره می برند و پس از گذراندن آن درس به دلیل عدم کاربرد عملی این روش ، حتی مبانی ترسیمات را نیز به فراموشی می سپارند و از کامپیوتر به دلیل سهولت بیشتر جهت ترسیمات فضایی بهره می برند . بدین ترتیب پس از مدتی بکلی روش ترسیم پیشین را کنار گذاشته و برای داشتن خلاقیت حجمی در طراحی معماری از پرسپکتیوهای دست آزاد بهره نمی برند . در صورتی که طراحی معماری ، همیشه با طراحی با دست آزاد ، پیوندی ناگستنی داشته است .
وی افزود:  «در این نوشتار تصمیم برآن گرفته شده است که روش جدید جهت ترسیم فضا و مدیریت آن بیان شود که به ترسیمات سرعت بالایی بخشیده و مدارک اضافی حذف شوند ، بگونه ای که طراح بتواند تنها با تصور بخشی از پلان طرح ، از زاویه ای مطلوب ، فضا را ترسیم نماید و آن را به دیگری معرفی کند. » 

این کتاب که حاوی روش پیشنهادی سریع ترسیم فضا به صورت مرحله به مرحله است، روش ترسیم را توضیح داده است. این کتاب در سر فصل هایی نظیر: مدیریت ترسیم فضا به صورت ۱ نقطه گریزی ۲ نقطه گریزی ۳ نقطه گریزی ۴ نقطه گریزی ۵ نقطه گریزی و ۶ نقطه گریزی و همچنین شامل بخش های مدیریت ترسیم سایه ها، بازتاب ها، سطوح دوار ، شیب دار و حجم های تداخلی است .در  انتها انواع خطوط واقع در محیط و روش ترسیم فضای ساخته شده به همراه ۱۰۰ اسکیس و طرح معماری از معماران معاصر ارائه شده، و چگونگی ترسیم فضاهای مذکور  توضیح داده شده است.

+   پویا ریاضی خواه ; ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٩

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir