مجله معمار 63

صحنه‌آرایی برای مرگ/ سهیلا بسکی

فکر مرگ و پرداختن به آن گرچه ناخوشایند و مکروه می‌نماید و چه بسا عامدانه از آن رو برمی‌گردانیم، مهم‌ترین و پایدارترین دغدغة انسان بوده و هست. چنان‌که شکل پرداختن به مرگ، نحوة زندگی را هم آشکار می‌کند.

 کتابها و نشریات/ هانیه منصوری

معرفی کتاب‌های عکس جاسم غضبانپور در حوزة هنر و معماری، تار و پود و هنوز ... سرگذشت من و معماری ما/ اتوبیوگرافی حرفه‌ای به قلم علی‌اکبر صارمی؛ اسرار شیدایی: زندگی‌نامة دکتر ایرج اعتصام (معمار، شهرساز و هنرشناس)؛ درآمدی به اقتصاد شهری، نوشتة سعید عابدین درکوش، و کتاب خارجی آخرین مناظر (معماری گورستان در غرب)، نوشتة کن وورپل و نشریاتی که به دفتر مجله رسیده‌اند.

 

 به یاد کوروش فرزامی، معمار سردر دانشگاه تهران/ علی‌محمد سادات افسری

نگاهی به زندگی و کار معمار سردر دانشگاه تهران که تیرماه امسال در 73 سالگی در واشنگتن درگذشت.

 

 به یاد محمدامین میرفندرسکی/ فتانه نراقی

مقالة همسر محمدامین میرفندرسکی در اولین سالمرگ او، دربارة پروژه‌ها و معماری و شهرسازی او.

 

 باشگاه سینمایی معماری

در روز جهانی معمار در سال 1388 نهادی به‌نام خانة فیلم معمار شکل گرفت و از آن زمان تاکنون در پنجشنبة آخر هر ماه، 12 فیلم مستند دوبله‌شده از آثار معماران مشهور را به نمایش گذاشته است. خانة فیلم معمار به مناسبت روز جهانی معمار، اولین فستیوال فیلم معماری را در روز 15 مهرماه سال جاری برگزار کرد.

 

 مسابقة طراحی بنای سازمان نظام مهندسی، اهواز

سازمان نظام مهندسی استان خوزستان مسابقه‌ای را با عنوان طراحی اولیة (کانسپت) ساختمان اداری سازمان نظام مهندسی خوزستان برگزار کرد.

 

 مسابقة تخت‌های بیمارستانی/آرماند درور

شرکت پیاوار، تولیدکنندة تخت‌های بیمارستانی، در تابستان امسال مسابقه‌‌ای را برای طراحی تخت‌های بیمارستانی برگزار کرد.

 

 قطب معماری داخلی ایران/ حامد سلیمانی، پرهام رشیدی

شکل‌گیری قطب معماری داخلی ایران در پی از سرگیری فعالیت کانون معماری داخلی و تزئینات در سال 1385. میزگردهای تخصصی، برگزاری سمینارها و نشست‌های مرتبط با حوزة معماری و ساماندهی مسابقات از برنامه‌های این نهاد است.

 

 سمینار سازه‌های ورزشگاهی

برگزاری سمینار یک‌روزة سازه‌های ورزشگاهی، به همت قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران و با همکاری شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور، در روز چهارشنبه 23 تیرماه در تالار شهید آوینی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران.

 

معماری مرگ/ کاوه منصوری، آیسان چاوش‌نژاد

نگاهی گذرا به معماری مرگ در غرب و سیر تکوین و تحول آن.

 

 که خشت است بالین من/ شهاب‌الدین ارفعی

مرگ فصل پایانی زندگی و یک عمر خوشی و ناخوشی و آرامگاه مکان ابدی کالبد است. در این مقاله، تصاویری از آنچه به فصل پایانی زندگانی مربوط است، ارائه شده، از جمله: گورستان‌های اهل سنت؛ گورستان دژگان و بندر کنگ، و گورستان روستاها در خاتین.

 

 بهشت یا دوزخ؟/ محمد محمدزاده

بعید به نظر می‌رسد که بهشت زهرا برای کسی خاطرة مثبتی را تداعی کند. مکانی که به جای بهشت بودن با قدری اغراق، به دوزخی تبدیل شده که زنده‌ها پیش از مرگ گذرشان بارها و بارها و همراه با رنج و تعب بسیار به آن می‌افتد. قرارگیری بهشت زهرا در بیابانی دور و جداافتاده، مقیاس غیر انسانی و بزرگ آن، نبود مسیرهای مناسب حرکت سواره و پیاده، فضای خشک و بیابانی و کمبود رطوبت و فقدان امکانات خدماتی و رفاهی از جمله مشکلات این مجموعه‌اند.

 

پروژة ناکام

 مقبره‌های خصوصی/ محمد محمدزاده

معرفی طرح‌هایی برای مقبره‌های خصوصی در بهشت زهرا که پذیرفته نشدند.

 

در تهران

گورستان امام‌زاده عبدالله/ کامران افشار نادری، سهیلا بسکی

گورستان ظهیرالدوله/ بابک زیرک

گورستان ارامنه/ آرماند درور

بهشتیة خاوران/ رافائل صدیق‌پور

 

  در اصفهان

گورستان تخت فولاد/ فتانه فرید، حمید محمدنژاد کبریا

گورستان‌های اصفهان: کهنه و نو شامل گورستان باغ رضوان (جدید)، آرامگاه یهودی استراخاتون، آرامگاه ارامنه، و آرامگاه زرتشتی‌ها / اشکان قانعی

 

  در شیراز

گورستان‌های دارالسلام، دارالرحمه، بهشت احمدی و آرامستان‌های اقلیت‌های مذهبی/ بهناز زنگنه‌نژاد

 

  در رشت

گورستان‌های تازه‌آباد و ارامنه، ارامنه و لهستانی‌ها در انزلی، مقبرة کاشف‌السلطنه در لاهیجان و مقبرة استاد معین در آستانة اشرفیه/ پویا میریوسفی

 

  آرامگاه‌های یادمانی هوشنگ سیحون

هوشنگ سیحون، معمار برجستة ایرانی، در سال‌های دهة 30، با حمایت و نظارت انجمن آثار ملی ایران، چهار مقبره و یادمان برای چهار تن از مشاهیر ادبی و فرهنگی ایران طراحی و اجرا کرد: آرامگاه بوعلی‌سینا در همدان، آرامگاه کمال‌الملک و آرامگاه حکیم عمر خیام در نیشابور و مقبرة نادرشاه افشار در طوس

 

 •مقبرة میرزا احمد نی‌ریزی، نی‌ریز/ فاطمه ضیغمی

 

  سنگ‌های مزار در گورستان‌های کهن/ زهره بزرگ‌نیا

معرفی نمونه‌هایی از مهم‌ترین گورستان‌های تاریخی ایران، از جمله خالدنبی، پیر مرادآباد، هفشجان، نشتیفان، تربت جام، بستک، سفیدچاه، و یئری و سنگ گورهای موجود در آن‌ها.

 

  سنگ‌های مزار دوره‌های متأخر/ مرجان محمدیان

نگاهی به سنگ‌های مزار شهدای جنگ ایران و عراق، هنرمندان، افراد مشهور، اقلیت‌های مذهبی و شخصیت‌های اجتماعی که هرکدام تزئینات و طرح‌هایی خاص دارند.

 

/ 0 نظر / 79 بازدید