کتاب «تار و پود و هنوز» یادکرد دیروز و فرداست

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بیژن شافعی نویسنده و پژوهشگر معماری در نشست رونمایی کتاب «تار و پود و هنوز» (سرگذشت من و معماری ما) که عصر روز دوشنبه (14 تیرماه) در تالار بتهوون خانه هنرمندان ایران برپا شد، با دریافتی شاعرانه از کتاب «تار و پود و هنوز» گفت: کتاب دکتر صارمی، خواننده را با خود به دیدار کویر می‌برد و از زیبایی اسطوره‌ها سخن می‌گوید. 

نویسنده کتاب «معماری کریم طاهرزاده بهزاد» افزود: کتاب «تار و پود و هنوز» آرامش طاق کسرا و خاطره ارگ بم را زمزمه می‌کند و گرمی دیوارها و احجام را انتقال می‌دهد؛ آنگاه، در هنوزی دیگر، از برف می‌گوید و ما را به تماشای بن‌بست خاطره‌ها فرا می‌خواند. 

نویسنده کتاب «معماری وارطان هوانسیان» خاطرنشان کرد: این کتاب از فرسودگی شهرها یاد می‌کند و تحول معماری را نشان می‌دهد. کتاب او یادکرد دیروز و فرداست و به یک فرم بسنده نمی‌کند. همانند رودی است که می‌سراید و می‌گذرد و سیراب می‌سازد و ما را به جای‌های دورتر می‌برد.

فریار 
سردبیر مجله «معمار»: نوشتن زندگی‌نامه‌های خودنوشت، در میان ایرانیان ارج و اهمیتی پیدا کرده است. نوشتن چنین کتاب‌هایی در غرب، نه تنها در میان هنرمندان، نویسندگان و سیاستمداران، بلکه در بین مردم عادی هم رایج است
جواهریان، معمار و طراح، سخنران بعدی این نشست بود. وی به دوستی و همکاری با دکتر صارمی اشاره کرد و گفت: دوستی و همکاری من با صارمی از سال 1355 آغاز شد. در همه این سال‌ها، هزاران چیز از ایشان یاد گرفته‌ام و هرگز رقیب معماری هم نبوده‌ایم. این برمی‌گردد به شخصیت ایشان. می‌توانم بگویم که حضور صارمی به دیگران آرامش می‌دهد. 

وی افزود: دکتر صارمی از شاگردان ممتاز «لویی کان» بود و می‌توانست در خارج از کشور بماند و از امکانات مالی و مادی بهره ببرد، اما او هیچ‌وقت این کار را نکرد؛ چرا که به هنر و فرهنگ سرزمین خود عشق می‌ورزید و هرگز وطن خود را رها نمی‌کرد. آن‌چه هم برای ما اهمیت دارد، همین ارج گزاردن به هنر ایران است. به نظرم علی صارمی، به زیبایی چنین کرده است، اما نگرانی من از این است که چه کسی می‌تواند راه او را ادامه بدهد؟ 

سهیلا بسکی، سردبیر مجله «معمار» و مترجم کتاب «ویرجینیا وولف» سخنران بعدی نشست بود، وی به نگارش زندگی‌نامه‌ها اشاره کرد و گفت:‌ نوشتن زندگی‌نامه‌های خودنوشت، در میان ایرانیان ارج و اهمیتی پیدا کرده است. نوشتن چنین کتاب‌هایی در غرب، نه تنها در میان هنرمندان، نویسندگان و سیاستمداران، بلکه در بین مردم عادی هم رایج است. 

وی افزود: مردم نیز از کتاب‌های خود زندگی‌نامه‌ای استقبال می‌کنند. چون به آن‌ها امکان می‌دهد که بی واسطه، از زندگی‌های سپری شده، سر دربیاورند و جزییات ملموس‌تری را درک کنند. راز موفقیت زندگی‌نامه‌ها در همین ثبت جزییات است. 

نویسنده 
دکتر صارمی از شاگردان ممتاز «لویی کان» بود و می‌توانست در خارج از کشور بماند و از امکانات مالی و مادی بهره ببرد، اما او هیچ‌وقت این کار را نکرد؛ چرا که به هنر و فرهنگ سرزمین خود عشق می‌ورزید 
کتاب «پاره کوچک» خاطرنشان کرد: جزییاتی که اگر فراموش بشوند، به قواعد خشک و فرموله تبدیل خواهند شد. کتاب‌های خود زندگی‌نامه‌ای، با ارایه جزییات، همان چیزی را به‌دست می‌دهند که می‌توان آن را تجربه مستقیم دانست. این گونه کتاب‌ها امکان می‌دهند تا ما از نزدیک‌تر نگاه کنیم. همه این خصوصیات را در کتاب دکتر صارمی می‌توان دید. 

سپس سمر صارمی، فرزند دکتر صارمی از دید خلاقانه نویسنده و جست‌وجوی او در معانی و اشعار، یاد کرد و چنین نگاهی را فرصتی برای خواننده کتاب دانست تا به تمرکز دست یابد و پاسخ پرسش‌هایش را دریافت کند. 

آنگاه فیلمی از سفرهای دکتر صارمی نشان داده شد که او در فاصله سال‌های 1345 تا 1350، از مناطق مختلف ایران تصویر‌برداری کرده بود. در این فیلم فرهنگ‌های مختلف، آداب و رسوم، بناهای تاریخی و معماری‌ ایرانی به تصویر کشیده شده بود. 

کتاب «تار و پود و هنوز» با عنوان فرعی «سرگذشت من و معماری ما» نوشته دکتر علی‌اکبر صارمی است که در بهار امسال توسط «نشر هنر معماری قرن» منتشر شده است. ویراستاری کتاب را علیرضا سید احمدیان بر عهده داشته است. 

کتاب یاد شده شامل 11 فصل و یک یادداشت پایانی است. عنوان فصل‌ها چنین‌اند برف، کوچ بن بست، کوچ به تهران، معماری در آن سال‌ها، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، هنر دهه چهل، سفر به امریکا، ماندگاری دائم در وطن، روزهای انقلاب، شروع جنگ، دیدار از آندلس و سخن پایانی. کتاب‌شناسی، زندگی و آثار و 
شافعی: کتاب «تار و پود و هنوز» آرامش طاق کسرا و خاطره ارگ بم را زمزمه می‌کند و گرمی دیوارها و احجام را انتقال می‌دهد 
نیز نمایه، از دیگر بخش‌های کتاب است. کتاب «تارو پود و هنوز» تصاویر متعددی از بناها و آثار معماری و تاریخی را دربردارد. 

علی‌اکبر صارمی در سال ۱۳۲۲ در زنجان زاده شد. در سال ۱۳۴۷ در دانشکده هنرهای زیبای تهران مدرک کارشناسی‌ارشد و پس از آن با راهنمایی استادش لوئی کان در سال ۱۳۵۵ در دانشگاه پنسیلوانیای امریکا مدرک دکترای معماری گرفت. وی در سال‌های ۵۴ و ۵۵ در دانشگاه شهید بهشتی و طی سال‌های۱۳۶۳ تا ۱۳۷۶ در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت. همچنین در سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۹ موسس، مدیر گروه معماری و استادیار دانشگاه فارابی بوده و از سال ۱۳۷۰ تا کنون دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی است. 

«گذر و درنگ»، «معماری و موسیقی» (مجموعه مقالات)، «کتاب گیلان» (مجموعه مقالات)، «تاریخ معماری و شهرسازی» (مجموعه مقالات)، «ارزش‌های پایدار در معماری ایران»، «طرح هایی از ایران»، «ارایه طرح هنرستان هنرهای تجسمی کرج»، کتاب «نگاهی به مهندسی ساختمان و معماری معاصر ایران 3»، «ارایه طرح خانه جلفا، کتاب معماری جهان نوشته کنت فرامپتون»، «ارایه طرح‌های سفارت‌خانه‌های آلبانی و الجزایر کتاب معماری دیپلماتیک» و انتشار ده‌ها مقاله در زمینه معماری و شهرسازی در مجلات تخصصی داخلی و خارجی از 1385 از جمله آثار دکتر صارمی است. 
/ 1 نظر / 31 بازدید